“The ones who underestimate experience, pay a high price for inexperience.”
EN TR
EN TR
April 2016

BLOOMBERG HT - Barış Öney Was a Guest on the “Yatırım Kulübü” (Investment Club) Program on Bloomberg HTBarış Öney, Bloomberg HT’de Açıl Sezen’in sunduğu Yatırım Kulübü programına konuk oldu. Öney’in, Özel Sermaye Fonları ve yabancı doğrudan yatırımlar hakkında görüşlerini paylaştığı programdan konu başlıkları:

  • Türkiye, kıyaslamalı olarak, yükselen pazarlar arasında iyi bir konumda.
  • Yabancı doğrudan yatırımların büyük çoğunluğu Türkiye’ye şirket evlilikleri ile geliyor.
  • Avrupalı şirketler kendi pazarlarında organik olarak büyümekte zorlandıkları için başka ülkelere yatırım yapmayı tercih ediyorlar. 2016 – 2017’de Avrupa ülkelerine kıyasla büyüme beklentisi daha fazla olan Türkiye, bu ülkelerin başında geliyor.
  • Dünyada yatırım iştahı azalıyor. Son 2 yıl içerisinde yükselen pazarlarda büyümeler azaldığı için yatırımlarda iştah düşüklüğü var.
  • Geçtiğimiz yıl seçimlerin tamamlanmasıyla aslında iyi bir ortam oluşmuştu. Hükümet ciddi bir reform paketi açıklamış ve uygulamaya koymuştu. Bunun kesintisiz devam etmesi ve son dönemde artan terör olaylarının azaltılmasıyla yabancı doğrudan yatırımlarda artış sağlanabilir.
  • Halka arz yolu eskiden olduğu kadar açık değil. Bunun sebepleri arasında SPK kurallarının küçük şirketler için eskisi kadar rahat halka arza imkan vermiyor olması ve piyasaların aşırı hareketli olması gösterilebilir. Bu nedenle stratejik yatırımcılarla veya Özel Sermaye Fonlarıyla yapılacak şirket evlilikleri kanalıyla şirketler büyüme finansmanı yaratabilirler. Ancak bunun için de çok iyi ev ödevi yapıp işin uzmanlarıyla hazırlanmaları gerekiyor.

Back To News